Results formatted for RallyRacingNews.com by LinaScore Rally Scoring software

2020 Appalachian Tarmac RallySprint
Shady Valley,TN
October 24, 2020
2020 Appalachian Tarmac RallySprint Web Site

Atlantic Rally Cup Final Results
Starters: 9
Finishers: 6


Pos  No Driver/Co-driver          Hometown               Vehicle               Class   Time     
  1  35 Christopher Greenhouse    Pittsburgh, PA         Dodge Neon SRT4       2WD     1:02:41
        Ryan Scott                Columbus, OH           
  2  44 Jordon Haberer            Knoxville, TN          Subaru Impreza        AWD     1:03:54
        Jason Fuller              Knoxville, TN          
  3 930 Julien Sebot              Portland, OR           Lexus IS 250          2WD     1:06:14
        Glen Ray                  Eugene, OR             
  4 932 Santiago Iglesias         Royal Oak, MI          Subaru BRZ            2WD     1:08:28
        Ryan Dunham                                      
  5 931 Mark Beam                 Sanford, NC            Subaru Impreza 2.5RS  AWD     1:11:24
        William Long              Sanford, NC            
  6   9 Jack Lewis                Atlanta, GA            Porsche 911S          2WD     1:17:43
        Helga Lewis               Atlanta, GA            
DNF   4 Nick Bragg                Arden, NC              Audi Coupe Quattro    AWD     
        Matt Colley                                      
DNF  37 Dominic DePaoli           Horse Shoe, NC         Mitsubishi Eclipse    2WD     
        Kai Tanaka                Mills River, NC        
DNF  71 Adam Brock                Cincinnati, OH         Volvo 242             2WD     
        Scott Rhudy                                      

Stage Times
No Driver Class Total SS1 SS2 SS3 SS4 SS5 SS6 SS7 SS8 SS9 SS10 SS11 Penalties 1 35 C.Greenhouse 2WD 1:02:41 5:16 6:37 6:36 6:43 6:22 6:12 6:16 6:12 6:14 6:13 2 44 J.Haberer AWD 1:03:54 5:19 6:31 6:40 6:40 6:35 6:24 6:37 6:22 6:28 6:18 3 930 J.Sebot 2WD 1:06:14 5:30 6:49 6:51 7:01 6:54 6:36 6:46 6:32 6:45 6:30 4 932 S.Iglesias 2WD 1:08:28 5:43 7:05 7:21 7:10 7:07 6:51 6:54 6:42 6:55 6:40 5 931 M.Beam AWD 1:11:24 5:58 7:21 7:23 7:36 7:31 7:13 7:16 7:01 7:10 6:55 6 9 J.Lewis 2WD 1:17:43 6:52 8:25 8:10 8:04 7:55 7:38 7:48 7:35 7:42 7:34 DNF 4 N.Bragg AWD DNF 4:57 6:37 6:26 6:29 6:24 6:14 6:25 6:12 DNF 37 D.DePaoli 2WD DNF 5:33 7:03 7:09 6:55 6:56 DNF 71 A.Brock 2WD DNF 6:23 7:49 7:48 7:44 Classes: AWD = ARC All Wheel Drive 2WD = ARC Two Wheel Drive

NASA Rally Sport Final Results
Starters: 11
Finishers: 7


Pos  No Driver/Co-driver          Hometown               Vehicle               Class   Time     
  1  60 Dave Wallingford          Columbus, OH           Ford Fiesta R5        AWD     1:02:03
        Rhianon Gelsomino         Horseshoe Bend, ID     
  2  35 Christopher Greenhouse    Pittsburgh, PA         Dodge Neon SRT4       2WD     1:02:41
        Ryan Scott                Columbus, OH           
  3  44 Jordon Haberer            Knoxville, TN          Subaru Impreza        AWD     1:03:54
        Jason Fuller              Knoxville, TN          
  4 930 Julien Sebot              Portland, OR           Lexus IS 250          2WD     1:06:14
        Glen Ray                  Eugene, OR             
  5 932 Santiago Iglesias         Royal Oak, MI          Subaru BRZ            2WD     1:08:28
        Ryan Dunham                                      
  6 931 Mark Beam                 Sanford, NC            Subaru Impreza 2.5RS  AWD     1:11:24
        William Long              Sanford, NC            
  7   9 Jack Lewis                Atlanta, GA            Porsche 911S          2WD     1:17:43
        Helga Lewis               Atlanta, GA            
DNF   4 Nick Bragg                Arden, NC              Audi Coupe Quattro    AWD     
        Matt Colley                                      
DNF  37 Dominic DePaoli           Horse Shoe, NC         Mitsubishi Eclipse    2WD     
        Kai Tanaka                Mills River, NC        
DNF  71 Adam Brock                Cincinnati, OH         Volvo 242             2WD     
        Scott Rhudy                                      
DNS 207 Lester Dickerman          York, SC               Rage Comet            2WD     
        Christopher Dickerman     York, SC               

Stage Times
No Driver Class Total SS1 SS2 SS3 SS4 SS5 SS6 SS7 SS8 SS9 SS10 SS11 Penalties 1 60 D.Wallingford AWD 1:02:03 5:02 6:52 6:30 6:38 6:25 6:08 6:14 5:59 6:10 6:05 2 35 C.Greenhouse 2WD 1:02:41 5:16 6:37 6:36 6:43 6:22 6:12 6:16 6:12 6:14 6:13 3 44 J.Haberer AWD 1:03:54 5:19 6:31 6:40 6:40 6:35 6:24 6:37 6:22 6:28 6:18 4 930 J.Sebot 2WD 1:06:14 5:30 6:49 6:51 7:01 6:54 6:36 6:46 6:32 6:45 6:30 5 932 S.Iglesias 2WD 1:08:28 5:43 7:05 7:21 7:10 7:07 6:51 6:54 6:42 6:55 6:40 6 931 M.Beam AWD 1:11:24 5:58 7:21 7:23 7:36 7:31 7:13 7:16 7:01 7:10 6:55 7 9 J.Lewis 2WD 1:17:43 6:52 8:25 8:10 8:04 7:55 7:38 7:48 7:35 7:42 7:34 DNF 4 N.Bragg AWD DNF 4:57 6:37 6:26 6:29 6:24 6:14 6:25 6:12 DNF 37 D.DePaoli 2WD DNF 5:33 7:03 7:09 6:55 6:56 DNF 71 A.Brock 2WD DNF 6:23 7:49 7:48 7:44 DNS 207 L.Dickerman 2WD DNS Classes: 2WD = Event 2WD AWD = Event AWD