Detailed Class Results for 2019 Central UP Rally
NASA National Rally Championship
Place # Entrant Class Total SS1 SS2 SS3 SS4 SS5 SS6 SS7 SS8 Penalties
1 51 Mike Hurst Katherine Hurst 2WD 1:19:48 15:04 9:47 14:46 14:58 9:53 15:20
2 49 Adam VanDamme Jacob Carlson 2WD 1:20:12 14:25 9:53 15:00 14:56 9:52 16:06
3 54 Sean Burke Maximus Burke 2WD 1:20:24 15:22 10:05 14:51 15:10 9:53 15:03
4 21 Eric Anderson Jay Anderson 2WD 1:26:20 16:04 10:44 16:02 16:03 10:57 16:30
5 1 Matthew Peterson Lori Clute 2WD 1:27:51 16:14 10:48 16:07 16:35 11:01 17:06
6 901 Rob McCarter Mohammad Salehi 2WD 1:32:49 15:28 11:02 16:01 22:01 10:49 17:28
7 52 Mike Purzycki Matthew Wernette 2WD 1:33:42 16:57 11:30 17:38 17:22 11:59 18:06 :10
8 905 Alexander Larsen Kaitlyn Jansen 2WD 1:35:42 14:40 9:34 31:23 14:56 9:51 15:18
DNF 912 Joel Sanford Scott Sanford 2WD DNF 15:00 10:29 16:24 10:27 16:07 :20
DNF 8 Cory Grant Kevin Forde 2WD DNF 15:14 10:21 15:37
DNF 14 Tret West Zachary Rondeau 2WD DNF 15:58 10:21 15:22
DNF 24 Allan Dantes Jr Brandon Snyder 2WD DNF 18:01 12:49 18:40
1 55 Matt Huuki Jadyn Huuki AWD 1:16:12 13:49 9:33 13:59 14:32 9:28 14:31 :20
2 53 Tyler Matalas Ian Hoge AWD 1:20:45 14:56 10:09 15:11 15:15 9:48 15:26
3 15 Timothy Michel Michelle Michel AWD 1:24:26 15:51 10:22 15:46 15:45 10:24 16:18
DNF 50 Arin DeMaster Taylor Kildea AWD DNF

Atlantic Rally Cup
Place # Entrant Class Total SS1 SS2 SS3 SS4 SS5 SS6 SS7 SS8 Penalties
1 51 Mike Hurst Katherine Hurst 2WD 1:19:48 15:04 9:47 14:46 14:58 9:53 15:20
2 49 Adam VanDamme Jacob Carlson 2WD 1:20:12 14:25 9:53 15:00 14:56 9:52 16:06
3 54 Sean Burke Maximus Burke 2WD 1:20:24 15:22 10:05 14:51 15:10 9:53 15:03
4 916 Scott Parrott Ian Holmes 2WD 1:25:00 15:41 10:20 15:49 15:51 10:49 16:30
5 915 Ryan George Heather Stieber 2WD 1:25:31 16:16 10:43 15:58 15:59 10:25 16:10
6 21 Eric Anderson Jay Anderson 2WD 1:26:20 16:04 10:44 16:02 16:03 10:57 16:30
7 1 Matthew Peterson Lori Clute 2WD 1:27:51 16:14 10:48 16:07 16:35 11:01 17:06
8 901 Rob McCarter Mohammad Salehi 2WD 1:32:49 15:28 11:02 16:01 22:01 10:49 17:28
9 52 Mike Purzycki Matthew Wernette 2WD 1:33:42 16:57 11:30 17:38 17:22 11:59 18:06 :10
10 905 Alexander Larsen Kaitlyn Jansen 2WD 1:35:42 14:40 9:34 31:23 14:56 9:51 15:18
DNF 912 Joel Sanford Scott Sanford 2WD DNF 15:00 10:29 16:24 10:27 16:07 :20
DNF 8 Cory Grant Kevin Forde 2WD DNF 15:14 10:21 15:37
DNF 14 Tret West Zachary Rondeau 2WD DNF 15:58 10:21 15:22
DNF 914 Mark Rokus Jimmy Brandt 2WD DNF 16:34 11:01 17:13
DNF 24 Allan Dantes Jr Brandon Snyder 2WD DNF 18:01 12:49 18:40
1 55 Matt Huuki Jadyn Huuki AWD 1:16:12 13:49 9:33 13:59 14:32 9:28 14:31 :20
2 53 Tyler Matalas Ian Hoge AWD 1:20:45 14:56 10:09 15:11 15:15 9:48 15:26
3 15 Timothy Michel Michelle Michel AWD 1:24:26 15:51 10:22 15:46 15:45 10:24 16:18
4 913 Jordan Locher Thomas Addison AWD 1:25:13 14:54 14:13 14:59 14:44 9:44 16:39
DNF 50 Arin DeMaster Taylor Kildea AWD DNF
DNF 910 Chris Barribeau Bryce Proseus AWD DNF

NASA Rally Sport
Place # Entrant Class Total SS1 SS2 SS3 SS4 SS5 SS6 SS7 SS8 Penalties
1 49 Adam VanDamme Jacob Carlson O2L 1:20:12 14:25 9:53 15:00 14:56 9:52 16:06
2 54 Sean Burke Maximus Burke O2L 1:20:24 15:22 10:05 14:51 15:10 9:53 15:03
3 1 Matthew Peterson Lori Clute O2L 1:27:51 16:14 10:48 16:07 16:35 11:01 17:06
4 901 Rob McCarter Mohammad Salehi O2L 1:32:49 15:28 11:02 16:01 22:01 10:49 17:28
5 905 Alexander Larsen Kaitlyn Jansen O2L 1:35:42 14:40 9:34 31:23 14:56 9:51 15:18
DNF 8 Cory Grant Kevin Forde O2L DNF 15:14 10:21 15:37
DNF 14 Tret West Zachary Rondeau O2L DNF 15:58 10:21 15:22
DNF 914 Mark Rokus Jimmy Brandt O2L DNF 16:34 11:01 17:13
1 51 Mike Hurst Katherine Hurst O2H 1:19:48 15:04 9:47 14:46 14:58 9:53 15:20
2 916 Scott Parrott Ian Holmes O2H 1:25:00 15:41 10:20 15:49 15:51 10:49 16:30
3 915 Ryan George Heather Stieber O2H 1:25:31 16:16 10:43 15:58 15:59 10:25 16:10
4 21 Eric Anderson Jay Anderson O2H 1:26:20 16:04 10:44 16:02 16:03 10:57 16:30
5 52 Mike Purzycki Matthew Wernette O2H 1:33:42 16:57 11:30 17:38 17:22 11:59 18:06 :10
DNF 912 Joel Sanford Scott Sanford O2H DNF 15:00 10:29 16:24 10:27 16:07 :20
DNF 24 Allan Dantes Jr Brandon Snyder O2H DNF 18:01 12:49 18:40
1 53 Tyler Matalas Ian Hoge OAL 1:20:45 14:56 10:09 15:11 15:15 9:48 15:26
2 15 Timothy Michel Michelle Michel OAL 1:24:26 15:51 10:22 15:46 15:45 10:24 16:18
3 913 Jordan Locher Thomas Addison OAL 1:25:13 14:54 14:13 14:59 14:44 9:44 16:39
DNF 50 Arin DeMaster Taylor Kildea OAL DNF
1 55 Matt Huuki Jadyn Huuki OAH 1:16:12 13:49 9:33 13:59 14:32 9:28 14:31 :20
DNF 910 Chris Barribeau Bryce Proseus OAH DNF
1 911 Grzegorz Bugaj Elizabeth Dziubanski SO/E 1:15:13 13:13 8:51 14:55 15:02 9:12 14:00

SISU 2WD Challenge
Place # Entrant Class Total SS1 SS2 SS3 SS4 SS5 SS6 SS7 SS8 Penalties
1 51 Mike Hurst Katherine Hurst 2WD 1:19:48 15:04 9:47 14:46 14:58 9:53 15:20
2 49 Adam VanDamme Jacob Carlson 2WD 1:20:12 14:25 9:53 15:00 14:56 9:52 16:06
3 54 Sean Burke Maximus Burke 2WD 1:20:24 15:22 10:05 14:51 15:10 9:53 15:03
4 916 Scott Parrott Ian Holmes 2WD 1:25:00 15:41 10:20 15:49 15:51 10:49 16:30
5 915 Ryan George Heather Stieber 2WD 1:25:31 16:16 10:43 15:58 15:59 10:25 16:10
6 21 Eric Anderson Jay Anderson 2WD 1:26:20 16:04 10:44 16:02 16:03 10:57 16:30
7 1 Matthew Peterson Lori Clute 2WD 1:27:51 16:14 10:48 16:07 16:35 11:01 17:06
8 901 Rob McCarter Mohammad Salehi 2WD 1:32:49 15:28 11:02 16:01 22:01 10:49 17:28
9 52 Mike Purzycki Matthew Wernette 2WD 1:33:42 16:57 11:30 17:38 17:22 11:59 18:06 :10
10 905 Alexander Larsen Kaitlyn Jansen 2WD 1:35:42 14:40 9:34 31:23 14:56 9:51 15:18
DNF 912 Joel Sanford Scott Sanford 2WD DNF 15:00 10:29 16:24 10:27 16:07 :20
DNF 8 Cory Grant Kevin Forde 2WD DNF 15:14 10:21 15:37
DNF 14 Tret West Zachary Rondeau 2WD DNF 15:58 10:21 15:22
DNF 914 Mark Rokus Jimmy Brandt 2WD DNF 16:34 11:01 17:13
DNF 24 Allan Dantes Jr Brandon Snyder 2WD DNF 18:01 12:49 18:40