Overall Results for 2016 Doo Wop Rally
Pacific Rally Cup
Place # Entrant Class Total SS1 SS2 SS3 SS4 SS5 SS6 Penalties
1 457 Samuel Albert Michelle Miller AWD 56:39 10:53 8:22 10:26 8:15 10:29 8:14
2 227 Derik Nelson Adam Newell 2WD 58:07 11:08 8:32 10:59 8:33 10:34 8:21
3 81 Travis Nease Krista Skucas AWD 58:38 11:12 8:24 11:00 8:45 10:58 8:19
4 792 Alejandro Perusina Synnove Wise AWD 1:00:15 11:54 8:38 11:24 8:31 11:12 8:36
5 312 Stephen Benson Nicolas Renold AWD 1:00:55 11:52 8:44 11:38 8:42 11:28 8:31
6 224 Malcolm Davies Bruce Parker AWD 1:01:37 11:49 9:23 11:21 8:52 11:27 8:45
7 226 Tony Torchia Chantelle Troutman-Watson AWD 1:02:31 11:55 9:15 11:45 8:55 11:42 8:59
7 945 Dave Clark James Willetts 2WD 1:02:31 12:05 9:05 11:33 8:59 11:50 8:59
9 831 Tyler Hendricks Philip Weary 2WD 1:03:34 12:35 9:13 11:55 8:59 11:58 8:54
10 61 Agatino Fortunato Phil Meyers Jr. AWD 1:03:48 11:42 8:28 11:07 8:19 13:17 10:55
11 130 Christopher Conrad Charles Thompson AWD 1:03:59 12:08 9:20 11:57 9:15 12:10 9:09
12 216 John Hoyenga Jason Griffith 2WD 1:04:14 12:12 9:28 12:11 9:10 12:05 9:08
13 264 Blake Lind Douglas Folsom AWD 1:04:21 12:32 9:25 11:50 9:07 12:19 9:08
14 297 Steve Greer Kelly Greer AWD 1:04:52 12:25 9:42 11:56 9:15 12:16 9:18
15 240 Chris Cash Michael Berrey AWD 1:05:06 12:31 9:28 12:15 9:18 12:22 9:12
16 223 Derek Knight Robert Culbertson 2WD 1:05:36 12:34 9:28 11:56 9:10 11:55 9:33 1:00
17 231 Kristen Tabor Janice Tabor AWD 1:06:03 12:47 9:40 12:23 9:20 12:30 9:23
18 104 Al Kun Patrick Darrow 2WD 1:06:13 12:40 9:40 13:09 9:17 12:07 9:20
19 100 Larry Clark Robert Gobright 2WD 1:06:42 12:35 9:46 12:34 9:37 12:36 9:24 :10
20 222 Bruce Tabor Tim Maple 2WD 1:09:32 13:31 10:10 13:06 9:39 13:14 9:42 :10
21 282 Jack Gillow-Wiles Henry Gillow-Wiles 2WD 1:11:35 13:43 10:27 13:41 10:11 13:32 10:01
22 757 Chris Kobayashi Jenne Medcroft 2WD 1:14:27 14:00 10:04 13:15 9:44 13:32 9:52 4:00
23 829 Merrilee Gilley Denae Murphy AWD 1:18:24 15:15 11:00 14:50 10:49 14:46 10:54 :50
24 442 Adam Kohorn Michael Epstein AWD 1:20:16 12:56 9:48 12:29 9:25 12:23 9:15 14:00
25 300 Judd Hardy Kathryn Hardy 2WD 1:26:00 12:17 9:21 28:53 9:24 14:33 10:32 1:00
26 193 Kristopher Hamrick Jay Bantz AWD 1:40:52 13:58 10:22 35:13 10:14 14:17 10:48 6:00
27 255 Andy Sharples Tracy Manspeaker AWD 1:48:28 42:46 9:34 12:34 9:15 12:18 9:01 13:00
28 325 Elijah Fillman-Sullivan Shannon Jidas 2WD 1:55:26 13:13 9:58 46:58 10:06 13:28 9:43 12:00
DNF 469 Joshua VonAhlefeld Tim Wright 2WD DNF 12:50 8:56 11:29 11:06 37:32
DNF 232 Mark Tabor Kathryn Hansen AWD DNF 12:06 8:52 11:33 9:07
DNF 938 Steven Redd Don Burress 2WD DNF 11:54 9:12
DNF 141 Sean Medcroft Jack Harrison 2WD DNF 12:25 9:19
DNF 753 Chris Miller Rankin Kern 2WD DNF 14:35 11:14
DNF 626 Mircea Marghidanu Rebecca Ruston AWD DNF 13:32 24:47
DNF 96 Garth Ankeny Russ Kraushaar 2WD DNF 12:13
DNF 522 Jason Mumme Christopher Ellinger AWD DNF 47:00
DNF 105 Carl Jardevall Alexander Jardevall 2WD DNF

NASA Rally Sport
Place # Entrant Class Total SS1 SS2 SS3 SS4 SS5 SS6 Penalties
1 457 Samuel Albert Michelle Miller OAH 56:39 10:53 8:22 10:26 8:15 10:29 8:14
2 227 Derik Nelson Adam Newell O2H 58:07 11:08 8:32 10:59 8:33 10:34 8:21
3 81 Travis Nease Krista Skucas OAH 58:38 11:12 8:24 11:00 8:45 10:58 8:19
4 792 Alejandro Perusina Synnove Wise OAL 1:00:15 11:54 8:38 11:24 8:31 11:12 8:36
5 312 Stephen Benson Nicolas Renold OAH 1:00:55 11:52 8:44 11:38 8:42 11:28 8:31
6 224 Malcolm Davies Bruce Parker OAH 1:01:37 11:49 9:23 11:21 8:52 11:27 8:45
7 226 Tony Torchia Chantelle Troutman-Watson OAL 1:02:31 11:55 9:15 11:45 8:55 11:42 8:59
7 945 Dave Clark James Willetts O2H 1:02:31 12:05 9:05 11:33 8:59 11:50 8:59
9 831 Tyler Hendricks Philip Weary O2L 1:03:34 12:35 9:13 11:55 8:59 11:58 8:54
10 61 Agatino Fortunato Phil Meyers Jr. OAH 1:03:48 11:42 8:28 11:07 8:19 13:17 10:55
11 130 Christopher Conrad Charles Thompson OAL 1:03:59 12:08 9:20 11:57 9:15 12:10 9:09
12 216 John Hoyenga Jason Griffith O2L 1:04:14 12:12 9:28 12:11 9:10 12:05 9:08
13 264 Blake Lind Douglas Folsom OAL 1:04:21 12:32 9:25 11:50 9:07 12:19 9:08
14 297 Steve Greer Kelly Greer OAL 1:04:52 12:25 9:42 11:56 9:15 12:16 9:18
15 240 Chris Cash Michael Berrey OAL 1:05:06 12:31 9:28 12:15 9:18 12:22 9:12
16 223 Derek Knight Robert Culbertson O2L 1:05:36 12:34 9:28 11:56 9:10 11:55 9:33 1:00
17 231 Kristen Tabor Janice Tabor OAL 1:06:03 12:47 9:40 12:23 9:20 12:30 9:23
18 104 Al Kun Patrick Darrow O2H 1:06:13 12:40 9:40 13:09 9:17 12:07 9:20
19 100 Larry Clark Robert Gobright O2H 1:06:42 12:35 9:46 12:34 9:37 12:36 9:24 :10
20 222 Bruce Tabor Tim Maple O2L 1:09:32 13:31 10:10 13:06 9:39 13:14 9:42 :10
21 282 Jack Gillow-Wiles Henry Gillow-Wiles O2L 1:11:35 13:43 10:27 13:41 10:11 13:32 10:01
22 757 Chris Kobayashi Jenne Medcroft O2L 1:14:27 14:00 10:04 13:15 9:44 13:32 9:52 4:00
23 829 Merrilee Gilley Denae Murphy OAL 1:18:24 15:15 11:00 14:50 10:49 14:46 10:54 :50
24 442 Adam Kohorn Michael Epstein OAL 1:20:16 12:56 9:48 12:29 9:25 12:23 9:15 14:00
25 300 Judd Hardy Kathryn Hardy O2H 1:26:00 12:17 9:21 28:53 9:24 14:33 10:32 1:00
26 193 Kristopher Hamrick Jay Bantz OAL 1:40:52 13:58 10:22 35:13 10:14 14:17 10:48 6:00
27 255 Andy Sharples Tracy Manspeaker OAH 1:48:28 42:46 9:34 12:34 9:15 12:18 9:01 13:00
28 325 Elijah Fillman-Sullivan Shannon Jidas O2L 1:55:26 13:13 9:58 46:58 10:06 13:28 9:43 12:00
DNF 469 Joshua VonAhlefeld Tim Wright O2L DNF 12:50 8:56 11:29 11:06 37:32
DNF 232 Mark Tabor Kathryn Hansen OAH DNF 12:06 8:52 11:33 9:07
DNF 938 Steven Redd Don Burress O2H DNF 11:54 9:12
DNF 141 Sean Medcroft Jack Harrison O2H DNF 12:25 9:19
DNF 753 Chris Miller Rankin Kern O2L DNF 14:35 11:14
DNF 626 Mircea Marghidanu Rebecca Ruston OAH DNF 13:32 24:47
DNF 96 Garth Ankeny Russ Kraushaar O2L DNF 12:13
DNF 522 Jason Mumme Christopher Ellinger OAL DNF 47:00
DNF 105 Carl Jardevall Alexander Jardevall O2H DNF

Volvo Cup
Place # Entrant Class Total Penalties